מדי חורף אנו נזכרים במחלת השפעת על תסמיניה המוכרים, ובתור הורים לילדים לעיתים מתלוות למחלה גם דאגות והתלבטויות. למשל, האם לתת תרופה? האם כבר צריך להגיע לרופא? מתי מותר לשלוח את הילד לבית הספר? ועוד שאלות רבות. לכן, חשוב להבין מה מחלת השפעת וכיצד להתמודד עימה במקרה של ילדים.

אז מהי בעצם שפעת

כולנו מכירים את השפעת ואין איש שלא נדבק בה בשלב זה או אחר של חייו. זוהי מחלה נפוצה ביותר בישראל ובעולם שמאחוריה עומד נגיף בשם אינפלואנזה. כלומר, ההבדל המרכזי בין שפעת להצטננות רגילה הוא הימצאות הווירוס, כך שהשפעת מלווה בתסמינים חמורים יותר ובמצבים מסוימים היא אף עלולה לסכן חיים. התסמינים המרכזיים שלה הינם חום שמופיע כמעט בכל המקרים (להבדיל מצינון), נזלת, כאבי שרירים, שיעולים וכאבי ראש – כולם ברמה מציקה יותר מהתקררות רגילה. כאמור, במקרים מסוימים עלולה המחלה להסתבך ולהפוך לדלקת ריאות, ובמיוחד כשמדובר בקבוצות סיכן המונות גם ילדים קטנים. זאת, לצד אנשים מעל לגילאי שישים וחמש, נשים בהריון, בעלי משקל עודף ומי שסובלים ממחלות כרוניות.

איך מטפלים בשפעת אצל ילדים

קודם כל, לא להיבהל. ברוב הגדול של המקרים תחלוף המחלה מעצמה והגוף יצליח להתגבר עליה. כמו כן, לא כדאי למהר ולתת לילד מייד תרופה להורדת חום ושיכוך כאבים, ועדיף להעניק למערכת החיסונית שלו את הזמן לפעול כנגד הנגיף. בדרך כלל, הטיפול המומלץ הוא להרבות במנוחה, לא ללכת לבית הספר או לגן (ממילא הנחיות משרד הבריאות אוסרות על כך כדי למנוע הידבקויות), לשתות הרבה מים או מרק, ולהקל על התסמינים עם תרופות לפתיחת הנשימה ולהפחתת חום. על פי רוב לא תצטרכו להעניק לילד טיפול נוסף, ואם הוא ינוח כמו שצריך תוך כמה ימים תשובו לראות אותו מתרוצץ בבית. יחד עם זאת, אם למרות הטיפול והמנוחה הסימפטומים לא חלפו אחרי כמה ימים, פנו אל הרופא כדי לבצע אבחון השולל הסתבכות של המחלה. מעבר לכך, קופות החולים מפעילות כיום מענה טלפוני המאפשר לדבר עם אחות בזמן אמת, כך שבעזרתה תוכלו להרגיע חששות ולהבין אם יש צורך בהגעה לרופא.

 

באדיבות שאל את הרופא.